W zeszłym tygodniu miałam dużą awarię rur doprowadzających wodę do mojego mieszkania. Nie dość, że zalałam sąsiadów, to jeszcze pół mojej łazienki nadawało się tylko do remontu. Szybko ściągnęłam fachowca, aby uratował sytuacje i jak najszybciej doprowadził instalację wodną do porządku. Oczywiście pojawił się po kilku chwilach ze swoim sprzętem i wziął się do pracy.

Obejmy do każdej instalacji

obejmy gbsPoczątkowo długo się zastanawiałam co robi, jednak w końcu zebrałam się na odwagę i poszłam z nim porozmawiać. Pan Tomek stwierdził, że instalacja nadaje się do całkowitej wymiany, ale tymczasowo wykorzysta obejmy gbs, aby połączyć ze sobą rury. Pozwoli mi to przez jakiś czas korzystać z wody, a w przyszłym tygodniu pojawi się z nowymi częściami i wszystko wymieni. Nie rozumiałam jak taka mała opaska miałaby zatrzymać wszystkie wycieki, ale rzeczywiście po odkręceniu wody nie wyciekała ona nigdzie bokami. Dowiedziałam się, że model wyposażony w specjalną gumę nie tylko jest świetnym łącznikiem, ale również dobrze się utrzymuje i nie wypadnie póki nie zostanie odkręcony. Występuje w różnych rozmiarach, co widziałam właśnie podczas zakładania ich na różne rury w łazience. Istotny jest także rozmiar głowicy, odpowiednio dobrany pozwala montować je bardzo blisko ścian. Byłam w szoku jaką wiedzę można mieć o takich małych elementach, ale podobno wykorzystywane są nie tylko w hydraulice, ale także instalacjach grzewczych, czy w mechanice.

Pan Tomek oczywiście dotrzymał słowa. Przyszedł wczoraj, wykręcił obejmy i założył nowe rury. Wszystko działa jak powinno, a ja pochowałam moje magiczne opaski w razie jakiejkolwiek awarii. Nie są trudne w obsłudze, a mam pewność, że są bardzo wytrzymałe. Teraz już żadne wycieki nie są mi straszne, ponieważ obejmy gbs na pewno sobie z nimi poradzą.