Szkołą zwykle kojarzy nam się z obowiązkami. Codzienne poranne pobudki, kilka godzin w ławce i przygotowanie się do dnia następnego to codzienność każdego dziecka. Jednak zapominamy, że szkoła daje nam coś jeszcze. Spędzamy czas z rówieśnikami, rozwijamy nasze umiejętności społeczne zdobywamy przyjaciół – wielokrotnie na całe życie. Ponadto każdy z nas był przynajmniej kilka razy w życiu na szkolnej wycieczce. 

Co zyskują dzieci z wycieczek szkolnych?

wycieczki szkolneRaczej wszyscy wspominają wycieczki szkolne z sentymentem. To beztroski czas, gdy można było wyrwać się z codziennej monotonii. Zamknąć książki w szafce, swobodniej porozmawiać z koleżeństwem, pożartować z wychowawcą. Wyjazdy szkolne nie są wpisane w szkolny kanon od wielu pokoleń. Dawniej praktykowano wyłącznie wyjazdy jednodniowe. Dziś niemal każdego roku każda klasa wyrusza w kilkudniową podróż. Coraz częściej zdarzają się też wyjazdy za granicę. To czas, kiedy można poznać kolegów ze szkolnej ławki z nieco innej strony. Swobodne żarty i śmiechy nie są uciszane. Nie mamy presji wywołanej klasówkami, odpytywaniem. Możemy odpocząć i dać się poznać z innej strony. Takie wyjazdy gwarantują też zwykle sporo atrakcji i emocji. Obfitują w zwiedzanie ciekawych miejsc. Uczniowie zaglądają do tych bliżej nauki, jak zamki, muzea czy parki narodowe, ale też do tych, gdzie głównie chodzi o atrakcje. Baseny czy parki rozrywki są częstym punktem do odhaczenia na liście szkolnej wycieczki. Wieczorami organizowane są ogniska, gry w planszówki czy dyskoteki. Rodzice zwykle też bez oporów wysyłają swoje pociechy na tego typu wyjazdy. Czują, że dzieci są bezpieczne, pod opieką nauczycieli, których zadaniem jest dopilnować swoich podopiecznych. Warto dzieci posyłać na takie wyjazdy, ponieważ nie uczestnicząc w nich, mogą potem czuć się wyobcowane w klasie. Rówieśnicy rozmawiają o ciekawych momentach wycieczki, a ci, którzy nie pojechali, zwykle są odsunięci od grupy przez jakiś czas.

Wycieczki szkolne to wspaniała, ciekawa część całej szkolnej przygody. Mamy ich w pamięci sporo, bo odbywają się zwykle kilka razy do roku. Najwięcej pamiętamy z tych kilkudniowych. Często dzieci wracają z nich bardziej zintegrowane, wypoczęte i pełne energii. Warto inwestować w takie wyjazdy, aby nasze pociechy poznawały świat i uczyły się samodzielności. 

 

Kategorie: Turystyka