Owoce, z własnego sadu są nie tylko smaczne, ale także pożywne. W końcu jeśli sami coś uprawiamy, to doskonale wiemy, jakie jak przebiegała uprawa i czy owocom coś zagrażało. Tego samego nie możemy powiedzieć o owocach kupionych w sklepach, gdzie często dochodzi do nadmiernego używania substancji chemicznych w celu poprawienia zbiorów. Niestety w takim przypadku jakość owoców jest raczej marna, gdyż są one wychodowane sztucznie, wbrew naturze. Lepiej jest uprawiać takie owoce samemu.

Amerykańska borówka Duke dobra do uprawy w Polsce

amerykańskie borówki dukeOczywiście podstawą do uprawy owoców są odpowiednie warunki klimatyczne. Jak w końcu wiemy, w naszym klimacie, raczej trudno jest uprawiać choćby nawet pomarańcze, nie mówiąc już o bananach czy też daktylach. Trzeba wybrać takie owoce, które doskonale zniosą nasze warunki klimatyczne i będą się dobrze rozwijały. Najlepiej jest wybrać lokalne odmiany owoców, które od wieków rozwijają się w tej strefie klimatycznej – z nimi będzie najmniej problemów. Mowa tutaj oczywiście o takich owocach, jak jabłka, śliwki, czy też truskawki. Niektóre jednak odmiany, które nie pochodzą z tej części kontynentu są na tyle wytrzymałe, że zniosą bez problemu nasz klimat. Przykładem są amerykańskie borówki duke, które przy odpowiedniej pielęgnacji można uprawiać także w Polsce. Ich owoce są bardzo smaczne, o czym na pewno przekonał się każdy z nas, który kupił kiedyś ten dość popularny owoc w sklepie. Nie ma oczywiście żadnego problemu, aby zamiast w sklepie, zbierać świeże owoce bezpośrednio z krzaczków. Borówka amerykańska nie potrzebuje przy tym jakichś ekstremalnych warunków klimatycznych. Ich sadzonki przynoszą plony już w pierwszym sezonie. Można je od razu zebrać do koszyczka, a później podawać jako surowe owoce, które w takiej formie również doskonale smakują. Można je też zaprawić lub podać jako dodatek, do niektórych potraw.

Oczywiście borówki amerykańskie to nie jedyne owoce, które nie narodziły się w naszym klimacie, ale mimo to świetnie się tutaj czują. Jeśli dobrze poczytamy, to takich owoców jest jeszcze więcej. Możemy spróbować i podjąć się uprawy każdej odmiany, przez co urozmaicimy nieco nasz jadłospis. Wpłynie to oczywiście pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Grunt to urozmaicony jadłospis.