Wydawało by się, że możliwości aranżacji sufitu nie jest zbyt wiele. Najczęściej spotykanym obrazem w naszych domach i mieszkaniach jest gładka biała przestrzeń, ozdobiona ewentualnie ciekawym żyrandolem. Jednak sufit wcale nie musi być nudną powierzchnią, wręcz przeciwnie, może okazać się główną ozdobą pomieszczenia. Nowoczesne aranżacje sufitów, jakimi są sufity napinane, pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych niewielkim nakładem pracy.

Nowoczesne aranżacje sufitu

sufit napinany lustrzanyPodwieszanie sufitu to częsta praktyka stosowana w wielu domach. Najczęściej są to sufity wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Montowanie takiego sufitu wiąże się jednak z uciążliwym docinaniem wszystkich elementów, piłowaniem i szlifowaniem, innymi słowy jest to brudna robota. Inaczej jest w przypadku sufitów napinanych, które do montażu nie potrzebują żadnych drewnianych konstrukcji, żadnego wiercenia i cięcia. Ten rodzaj sufitów to nic innego, jak gruby materiał wykonany z tworzywa sztucznego, rozciągnięty na całej powierzchni sufitu. Materiał ten (najczęściej folia PCV) wpinany jest w przygotowane wcześniej i przykręcone do ścian aluminiowe profile. Profile te umieszczone są na wszystkich ścianach po całym obwodzie pomieszczenia. Dużą zaletą tego rodzaju sufitów jest ich niewielka waga, dlatego nie obciążają one w żaden sposób stropu. Sufit napinany jest możliwy do zamontowania nawet w niskich pomieszczeniach, ponieważ można umieścić go znacznie wyżej, niż w przypadku konstrukcji kartonowo-gipsowych. Jedną z największych zalet tych sufitów jest możliwość wykonania bardzo ciekawych aranżacji. Sufit napinany lustrzany na przykład to doskonałe rozwiązanie na wizualne powiększenie pomieszczenia. Tego rodzaju projekty są wykonywane najczęściej w instytucjach publicznych, np. w bankach czy urzędach. Sufit z nadrukiem 3D natomiast bardzo często widziany jest w klubach, dyskotekach, na basenach czy w spa, ponieważ tworzy niepowtarzalne aranżacje.

Ten rodzaj podwieszanego sufitu sprawdzi się dosłownie wszędzie, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i w prywatnych domach i mieszkaniach. Prace montażowe są czyste i szybkie, a sama pielęgnacja sufitu bardzo łatwa, można go odkurzać lub też czyścić na mokro z użyciem detergentów. W razie potrzeby materiał z sufitu można zdemontować i zamontować ponownie.