Poziome podajniki ślimakowe są najczęściej stosowanym rodzajem przenośnika ślimakowego. Używane do przenoszenia materiałów sypkich z jednej części procesu do drugiej, poziome przenośniki ślimakowe są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, długości, konfiguracji i materiałów konstrukcyjnych.

Zalety podajników ślimakowych

podajnik ślimakowyZalecana lokalizacja jednostki napędowej znajduje się na końcu wylotowym przenośnika śrubowego, który ciągnie materiał sypki do końca napędu. Dzięki takiemu układowi każda sekcja ślimaka jest napinana, gdy materiał sypki jest przenoszony w kierunku wyładunku przenośnika ślimakowego, zmniejszając zużycie i zmęczenie elementów przenośnika. Zalet stosowania przenośników ślimakowych jest wiele. Są idealne do transportu suchych i półpłynnych materiałów sypkich, przepływ może być swobodny do powolnego. Są ekonomiczne w porównaniu z innymi urządzeniami transportowymi, takimi jak pasy pneumatyczne lub aeromechaniczne. Skutecznie rozprowadzają materiały sypkie w różnych miejscach przy użyciu wielu punktów wlotowych i wylotowych.  Podajnik ślimakowy jest całkowicie zamknięty dla zakurzonych, korozyjnych lub niebezpiecznych środowisk. Nachylone przenośniki ślimakowe zazwyczaj pracują od pozycji nieco powyżej poziomu do 45 stopni od pozycji poziomej. Powyżej 45 stopni nachylony przenośnik ślimakowy jest uważany za pionowy przenośnik ślimakowy i musi być zaprojektowany zgodnie z odpowiednimi normami. Wraz ze wzrostem stopnia nachylenia zmniejsza się wydajność przenoszenia i zwiększa się zapotrzebowanie na moc dzięki efektowi grawitacji.

Na wydajność przenoszenia ma wpływ kąt nachylenia, charakterystyka konkretnego materiału sypkiego, rodzaj koryta przenośnika ślimakowego i skok śruby. Zaleca się zaprojektowanie przenośników ślimakowych o najniższym możliwym stopniu nachylenia, aby uzyskać maksymalną wydajność.