W ostatnim czasie zdecydowałem się na zakup swojego pierwszego zamochodu. Nie był to najnowszy model, ale kupiłem go z myślą o codziennych dojazdach do pracy kilkanaście kilometrów, więc ważny był dla mnie komfort i bezawaryjność. Już po dwóch miesiącach wiedziałem, że powinienem pomyśleć nie o mojej wygodzie, ale o spalaniu paliwa, ponieważ jego koszt był znacznie wyższy, niż przewidywałem.

Zbiorniki gazowe do samochodów

zbiornik gazowySzczęście w nieszczęściu polegało na tym, że mój samochód miał silnik benzynowy. Koledzy plecili mi więc, żebym zainwestował w zbiornik gazowy za kilkaset złotych i zamontował instalację LPG. W zamyśle powinno to znacznie obniżyć koszty dojazdów do pracy. Pomysł spodobał mi się, ale pierwszym problemem było to, gdzie zamontować zbiornik na gaz. Ostatecznie znalazło się na niego miejsce w bagażniku, w miejscu przeznaczonym oryginalnie na koło zapasowe. Moje dojazdy miały być od teraz tańsze, ale w razie złapania gumy miałbym duży problem. Kolejnym problemem był koszt samej instalacji, czyli nieco ponad dwa tysiące złotych. Po dłuższym namyśle zdecydowałem się i teraz muszę przyznać, że był to dobry ruch. Koszt inwestycji zwróci mi się dość szybko, ale wizyty na stacji benzynowej już teraz są dla mnie mniej stresujące. Na szczęście nie mieszkam w dużym mieście, gdzie samochody z instalacją gazową nie mogą wjeżdżać na parkingi podziemne, więc nie zauważam w zasadzie żadnych wad posiadania tego typu instalacji.

Wysoki koszt benzyny i oleju napędowego sprawiły, że w ostatnich latach lawinowo wzrosła liczba aut z instalacją LPG, która pozwala na obniżenie kosztu przejechanego kilometra prawie o połowę. Montaż takiej instalacji można zlecić wielu wyspecjalizowanym firmom, a samo tankowanie nie jest już tak skomplikowane jak jeszcze kilka lat temu. Z tego względu liczba aut na gaz będzie zapewne rosła też i w kolejnych latach.