Zatrudniając pracowników chcielibyśmy, by podczas pobytu w firmie jak najefektywniej spędzali czas przyczyniając się do wzrostu obrotów firmy. Niestety, zdarza się, że trafimy na nieuczciwych pracowników, którzy będą chcieli zawyżyć ilość przepracowanych godzin, a co za tym idzie wzrost swoich zarobków poprzez nieuczciwe praktyki. Jak temu zaradzić?

Rejestrowanie czasu pracy podwładnych

system rejestracji czasu pracyBy efektywnie i niskim kosztem zmierzyć czas, jaki pracownik przebywa w firmie z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w tzw. RCP, czyli rejestrowaniu czasu pracy. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się cały system rejestracji czasu pracy. Opracowano specjalne urządzenia, często działające na karty, które pracownik musi do tego urządzenia przyłożyć, gdy wchodzi i wychodzi z firmy. Jest to jeden z najprostszych rozwiązań, jakie możemy zastosować, i które ciężko jest oszukać. Dzięki temu możemy również monitorować spóźnienia pracowników jak i liczbę przepracowanych nadgodzin. Urządzenia rejestrujące podpięte są do firmowej sieci, mogą także tworzyć raporty dobowe i miesięczne w dokumentach programu Excel czy tekstowym. Znacząco ułatwiają prowadzenie ewidencji czasu pracy, zaoszczędzając dużo czasu na sporządzenie zestawień i raportów. Najbardziej zaawansowane modele rejestratorów przy zeskanowaniu karty wykonuje także zdjęcie, które może posłużyć do weryfikacji osoby używającej danej karty i pomoże zniwelować działania nieuczciwych pracowników.

Nowoczesne rejestratory przepracowanego czasu powoli stają się standardem w małych i średnich firmach. Duże korporacje takie rozwiązania wprowadziły już jakiś czas temu i sprawdzają się niezawodnie. Najdroższe modele potrafią obsłużyć nawet 30 tysięcy pracowników w jednej firmie i wykonać dziennie dziesiątki tysięcy zdjęć.